Rdeči parki Amerike
7. 11. 2022
Potopisno predavanje Argentina, čudežna dežela
10. 12. 2022

Zavarovane rastlinske vrste v Krajinskem parku Zgornja Idrijca

Kranjski jeglič (Primula carniolica) je slovenski endemit in ena naših najznamenitejših rastlin. Prvi ga je v okolici Divjega jezera našel J.A. Scopoli, določil pa ga je eden vodilnih botanikov na Dunaju N.J. Jacquin pred več kot 200 leti. Razširjen je na vlažnem skalovju širše idrijske okolice, Pekla, Iga.

Idrijski jeglič (Primula x venusta) je križanec med kranjskim jegličem in avrikljem.   Njegovi listi so od bleščeče zelenih, kot pri kranjskemu jegliču do moknato poprhanih kot pri avriklju. Cvetovi so v vseh odtenkih rdeče, vijolične do škrlatne ter od rumene do temno oranžne. Njegova golt pa je vedno rumena z moknatim poprhom.

Lepi čeveljc (Cypripedium calceolus) je naša največja orhideja. Cveti maja do julija v svetlih bukovih gozdovih, med ruševjem in na ustaljenem grušču.

Julijska orlica (Aquilegia iulia), smo doslej poznali kot Bertolonijevo in je nov endemit v Sloveniji.