IRAN- dežela raznolikosti in izjemnih ljudi
23. 2. 2024
Singapur in Bali
14. 3. 2024

Paracelsus in Idrija

Vabimo na predstavitev Paracelsus in Idrija v torek, 5. marca 2024, ob 18. uri Pr’ Golitu.

Paracelsus – Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus von Hohenheim (1493 – 1541) je bil renesančni zdravnik, alkimist, naravoslovec, filozof in laični teolog. S svojim burnim življenjem in delom je zaznamoval razvoj sodobnega naravoslovja in medicine. Velja za očeta moderne toksikologije, medicine dela in bil je prvi, ki je opisal nekatere kemijske elemente. Dolga stoletja je bila v veljavi njegova terapija sifilisa z živim srebrom. Napisal je nepregledno množico del, za katera še danes ne vemo, katera so njegova prava avtorska dela in katera so mu bila samo pripisana. Njegova mladost in kasnejše zrelo obdobje sta tesno povezani z Beljakom in Koroško. Potoval in bival je tudi v današnji Sloveniji. Dokazov za to, da je bil tudi v Idriji ni, vendar pa je o njej pisal. V predavanju bo akademik prof. dr. Mihael Brenčič predstavil njegovo življenje in delo, predvsem omembe Idrije, razumevanju živega srebra in rudarjenju.
VABLJENI !