Scopolijev spominski vrt
27. 11. 2019
Kramljanje z Valentinom Vodnikom
26. 1. 2020

Kramljanje o Valentinu Vodniku

MUZEJSKO DRUŠTVO IDRIJA vas vabi v sredo, 22. januarja 2020, ob 18.00 uri, v Galerijo Magazin nad Mestno knjižnico na kramljanje o Valentinu Vodniku.

Kulturno leto 2019 je zaznamovala dvestota obletnica smrti slovenskega razsvetljenca Valentina Vodnika (1758–1819). Velja za prvega slovenskega pesnika. Bil je duhovnik, profesor, časnikar in jezikoslovec, pisec učbenikov in prevajalec. Med drugim je avtor prve samostojne pesniške zbirke Pesme za pokušino in urednik prvega slovenskega časopisa Lublanske Novize. Ljubezen do slovenskega jezika je želel tudi v pisani besedi približati vsem slovensko govorečim prebivalcem.

Skupaj z Župnijo Idrija in dijaki Gimnazije Jurija Vege bomo stopili v njegov čas. Sprehodili se bomo skozi njegovo življenje in se spomnili njegovih del. Njega samega (Vodnikov lik) nam bo predstavil z mnogimi talenti, tudi pesniškim, obdarjeni domači duhovnik Marko Rijavec. Sam o sebi na svojem blogu pravi, da je » človek z nečim nemirnim v prsih«.

Dovolj je spomina: me pesmi pojó.
Prisrčno vabljeni!