Oglejmo si Zadlog z geologom
23. 5. 2021
Vabljeni na razstavo slik
7. 6. 2021

Hacquetovo življenje in delo

VABIMO vas na predstavitev BALTASAR HACQUET IN PREVOD ORIKTOGRAFIJE KRANJSKE V SLOVENSKI JEZIK, v četrtek, 27. 5. 2021, ob 18.00 , v Galeriji Magazin nad Mestno knjižnico in čitalnico Idrija.

Baltasar Hacquet je bil francoski kirurg, naravoslovec in etnolog ter eden pomembnejših naravoslovcev 18. stoletja. Kot rudniški kirurg in porodničar je med letoma 1766 in 1773 deloval v Idriji, profesionalna pot ga je od tu zanesla v Ljubljano, Lvov, Krakov in na Dunaj.

Poleg medicinskega in predavateljskega dela je raziskoval tudi slovenske naravne posebnosti, ki jih je znanstveno popisal v monografiji Oriktografija Kranjske ali fizikalno zemljepisje vojvodine Kranjske, Istre in deloma sosednjih dežel v 4 delih. Pred kratkim je izšel slovenski prevod prvega dela tega najpomembnejšega znanstvenega dela 18. stoletja o naših krajih. Hacquetovo življenje in delo nam bo predstavil prof. dr. Mihael Brenčič iz Naravoslovnotehniške fakultete v Ljubljani, izdajo prevoda pa g. Tomaž Čeč iz založbe Maks
Viktor.

POMEMBNO! Število udeležencev na dogodku je omejeno, zato vas vljudno naprošamo, da se na dogodek prijavite preko spletnega obrazca na povezavi: https://bit.ly/2RV24xL ali elektronski naslov: branka.m-peternel@visit-idrija.si ali telefonsko številko: 05 93 44 078