Visokogorske rastlinske in živalske vrste
13. 4. 2018
Visokogorske rastlinske in živalske vrste, april 2018
4. 5. 2018

Šajblčki – bogastvo pr’farske lončarske tradicije

MUZEJSKO DRUŠTVO IDRIJA vabi vse ljubitelje naše kulturne dediščine na predstavitev »Šajblčki« – bogastvo pr’farske lončarske tradicije, Lenka Grošelj in članice TD Fara, v ponedeljek, 7. maja 2018, ob 18. uri, v prostorih Flore Carniolice na Prešernovi ulici v Idriji (bivša reševalna postaja).

Šajblčki so majhne glinene posodice, v katere so včasih vlivali loj ali vosek in jih prižigali na grobovih rajnih. Glineni izdelki so dediščina bogate lončarske tradicije, ki je bila dolga leta prisotna v Spodnji Idriji. V nadaljnjih desetletjih so jih začeli prižigati ob posebnih, prazničnih dnevih. Prvotno so domačini šajblčke prižigali ob velikonočni vstajenski procesiji. Takrat so ob prvem svitu plameni šajblčkov osvetlili pot procesiji in zažareli na okenskih policah pr’farskih domov. Po drugi svetovni vojni se je tradicija prižiganja šajblčkov preselila tudi na prvomajska praznovanja, ko so poleg kresov Spodnjo Idrijo osvetlili tudi številni šajblčki.

Vabljeni!