Slikarsko-filatelistična razstava Rafaela Terpina in Vojka Rejca
5. 3. 2022
Vznemirljivi svet s prostim očesom komaj vidnih žuželk
20. 3. 2022

Spominski večer ob 200-letnici Deželnega muzeja za Kranjsko

Mestna knjižnica Idrija in Muzejsko društvo Idrija vas vabita na spominski večer ob 200-letnici Deželnega muzeja za Kranjsko: Henrik Freyer in Karel Dežman – naravoslovca, muzealca, Idrijčana v sredo, 23. marca 2022, ob 18. uri v Galeriji Magazin nad Mestno knjižnico in čitalnico Idrija.

V letu 2021 je slovenska muzeologija obeležila dve stoletji svojega obstoja. Ob tej pomembni obletnici ne moremo mimo idrijskih rojakov in naravoslovcev Henrika Freyerja (1802–1866) in Karla Dežmana (1821–1889). Oba sta več desetletij neumorno delovala v Deželnem muzeju za Kranjsko in pustila ogromen pečat v naravoslovju in muzeologiji na splošno. Skozi nekatere nove arhivske dokumente bomo razkrili zanimive podrobnosti in dogodke, povezane s tema možema, hkrati pa iz pozabe potegnili še nekatere druge idrijske naravoslovce, darovalce ali le sodelavce muzeja.

Izjemna naravoslovca nam bo predstavil mag. Matija Križnar iz Prirodoslovnega muzeja Slovenije.

Prisrčno vabljeni!