Botanično potepanje med Jesenico in Orehkom na Cerkljanskem
8. 6. 2018
Cerklje, Velesovo, rovi, junij 2018
27. 6. 2018

»Šajblčki« – bogastvo pr’farske lončarske tradicije, maj 2018

V prostorih Flore Carniolice  je Lenka Grošelj predstavila šajblčke, ki so del bogate pr’farske lončarske tradicije. Šajblčki so majhne glinene posodice, v katere so včasih vlivali loj ali vosek in jih prižigali na grobovih rajnih. Glineni izdelki so dediščina bogate lončarske tradicije, ki je bila dolga leta prisotna v Spodnji Idriji. V nadaljnjih desetletjih so jih začeli prižigati ob posebnih, prazničnih dnevih. Prvotno so domačini šajblčke prižigali ob velikonočni vstajenski procesiji.

Takrat so ob prvem svitu plameni šajblčkov osvetlili pot procesiji in zažareli na okenskih policah  pr’ farskih domov. Po drugi svetovni vojni se je tradicija prižiganja šajblčkov preselila tudi na prvomajska praznovanja, ko so poleg kresov Spodnjo Idrijo osvetlili tudi številni šajblčki.

IMGP5194